ABSTRACT

Presidents of the European Parliament Robert Schuman (France) Hans Furler (Federal Republic of Germany) Gaetano Martino (Italy) Jean Duvieusart (Belgium) Victor Leemans (Belgium) Alain Poher (France) Mario Scelba (Italy) Walter Behrendt (Federal Republic of Germany) Cornelius Berkhouwer (Netherlands) Georges Spenale (France) Emilio Colombo (Italy) Simone Veil (France) Pieter Dankert (Netherlands) Pierre Pflimlin (France) Lord Plumb (UK) Enrico Baron Crespo (Spain) Egon Klepsch (Germany) Klaus Hansch (Germany) Jose Maria Gil-Robles (Spain) Pat Cox (Ireland)

Secretaries-General Sir Eric Drummond (Earl of Perth) (UK) Joseph Avenol (France) Sean Lester (Ireland) (Acting)

The following European states joined the League on the dates given below: Albania 16 Dec. 1920 Belgium 10Jan.1920 Bulgaria 16 Dec. 1920 Czechoslovakia 10Jan.1920 Denmark 8 Mar. 1920 Estonia 22 Sep. 1921 Finland 16 Dec. 1920 France 10Jan.1920 Germany 8 Sep. 1926 Greece 30 Mar. 1920 Hungary 18 Sep. 1922 Irish Free State 10 Sep. 1923 Italy 10Jan.1920 Latvia 22 Sep. 1921 Lithuania 22 Sep. 1921 Luxembourg 16 Dec. 1920 Netherlands 9 Mar. 1920 Norway 5 Mar. 1920 Poland 10Jan. 1920 Portugal 8 Apr. 1920 Romania 8 Apr. 1920 Spain 10Jan.1920 Sweden 9 Mar. 1920 Switzerland 8 Mar. 1920 Turkey 18July 1932 USSR 18 Sep. 1934 UK 10Jan.1920 Yugoslavia 10 Feb. 1920

Secretaries-General Lord Ismay (UK) Paul-Henri Spaak (Belgium) Alberico Casardi (Acting) Dirk Stikker (Holland) Manlio Brosio (Italy) Joseph Luns (Holland) Lord Carrington (UK) Manfred Worner (Federal Republic of Germany) Javier Solana (Spain) Lord Robertson (UK)

Secretaries-General Thorkil Kristensen (Denmark) Emile van Lennep (Netherlands) Jean-Claude Paye (France) DonaldJohnston (Canada)

Secretaries-General Trygve Lie (Norway) Dag Hammarskjold (Sweden) U Thant (Burma) Kurt Waldheim (Austria) Javier Perez de Cuellar (Peru) Boutros-Boutros Ghali (Egypt) Kofi Annan (Ghana)

1946-53 1953-61 1961-71 1972-81 1982-91 1992-96 1997-

Commanders-in-Chief MarshalLS. Konev (USSR) Marshal A.A. Grechko (USSR) MarshalLL Yakubovsky (USSR) Marshal Viktor G. Kulikov (USSR)

Members Albania (ceased to participate

Bulgaria Czechoslovakia